جمعه ,۲۷ مهر ۱۳۹۷
خانه / مهارت های زندگی / چقدر زود دیر می شود
چقدر زود دیر می شود|زمان|راه مثبت | مهارت های زندگی
چقدر زود دیر می شود

چقدر زود دیر می شود

دوستان و همراهان عزیز وب سایت راه مثبت ، با یک مطلب آموزشی دیگر به نام  “چقدر زود دیر می شود” از مجموعه مهارت های زندگی در خدمت شما عزیزان هستیم .

وقت گران بهاترین نعمتی است که انسان در این دنیا از آن برخوردار است  . چه بسا افرادی هستند که در لحظه ی آخر عمرشان حاضرند تمام اموالشان را بپردازند و تنها یک سال دیگر زنده بمانند اما دریغ از یک ساعت !

می دانید چرا بعضی ها با چشم باز و بعضی ها با چشم بسته می میرند ؟ پاسخ بسیار جالب و تکان دهنده است چون مرگ آن قدر سریع به سراغ انسان می آید که کسی که چشمش باز است فرصت بستن آن را پیدا نمی کند . در دنیای پرهیاهوی امروزی ما آن قدر دچار روزمرگی شده ایم که  حتی وقت آن را نداریم که درباره ی ارزش وقت تامل کنیم . به راستی چرا در ادیان الهی  ، در کلام بزرگان و در شعر شاعران به اهمیت و گذر زمان پرداخته اند ؟

یکی از نام های قیامت یوم الحسرت (روز حسرت خوردن) است و انتخاب این نام به خاطر این است که در آن روز ، بیشتر مردم دچار حسرتی بسیار بزرگ می شوند ، ”  ای کاش از وقت و فرصتم بهتر استفاده می کردم ، اما افسوس که دیر شده است .”

در ادامه برای این که بیشتر به اهمیت وقت پی ببریم لازم است با ویژگی های آن آشنا بشویم  .

۱ – زمان به سرعت سپری می شود

امام علی می فرماید : << فرصت مانند ابر بهاری می گذرد >> در این حدیث  به نکته ی ظریفی اشاره شده است و آن این است که فرصت ، مانند ابر بهاری است ، اما ابر بهاری در کمتر از چند دقیقه  پدیدار می شود ، می بارد و پس از چند لحظه ناپدید می شود . انسان تا چشم به هم می زند می بیند که ایام جوانی گذشت . دوستی داشتم که وقتی به سربازی می رفت  مدام آرزو می کرد که این دوران به سر برسد . من به او گفتم  روزی خواهد رسید که با خودت می گویی : <<  انگار همین دیروز بود که به سربازی رفته بودم !>> و الان که این مطلب را می نویسم  او چندین سال است که از سربازی برگشته ، کار می کند و ازدواج کرده است و وقتی از سربازیش با او حرف میزنم لبخندی می زند و می گوید : << انگار همین دیروز بود ! چه زود گذشت !>>

۲ – بر روی دستگاه زمان کلید مکث تعبیه نشده است !

روزی به استادم گفتم : << استاد چقدرکار می کنید! چقدر کم می خوابید! کمی هم استراحت کنید >> ایشان لبخندی زدند و گفتند : << من هم دوست دارم بیشتر بخوابم اما چه کنم که گذشت زمان را نمی توان متوقف کرد . دیر بجنبم از قافله عقب مانده ام !>> و هم چنان که لبخند بر چهره داشت ادامه داد : << فرصت برای خوابیدن زیاد است ! آن قدر بخوابیم که از خوابیدن خسته شویم !>>

۳ – زمانی که گذشت بر نمی گردد !

گاهی گردش فصل های سال ما را به اشتباه می اندازد که عید نوروز نزدیک است ولی اگر دقت کنیم در میابیم که این عید ، آن عید نیست و فقط از نظر مناسبت  با آن یکسان است . در حقیقت همین اشتباه است که ما را از گذر زمان غافل می کند و وقتی به خودمان می آییم  که به قول شاعر : << ناگهان بانگ برآمد ، خواجه مرد !>>

۴ – زمان قابل خرید و فروش نیست !

از قدیم گفته اند وقت طلاست ! این جمله به لحاظ تقریب به ذهن ایرادی ندارد ولی اگر حقیقت را بخواهیم این جمله به هیچ وجه درست نیست ! طلا قابل خرید و فروش و دست یافتی است اما وقت همان چیزی است که انسان ها در قیامت برای به دست آوردن آن التماس می کنند :  << خدایا یک بار دیگر به من وقت بده تا گذشته ام را جبران کنم ! >> و خطاب می رسد که : << وقت تو به پایان رسیده است >> وقت یک نعمت شخصی است و شما تنها مصرف کننده ی آن هستید.

کارت عمر ما هر روز ۱۴۴۰ دقیقه شارژ می شود و مهلت استفاده از آن فقط و فقط همان روز است و قابل انتقال به فردا نیست .

امیدوارم این مطلب از مجموعه مهارت های زندگی مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد . برای  دیدن سایر مطالب مهارت های زندگی بر روی لینک مهارت های زندگی کلیک کنید .

هم چنین برای داشتن این مطلب به صورت pdf بر روی لینک چقدر زود دیر می شود کلیک کنید

درباره مدیریت سایت

محمد شاهرخی هستم .فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر و علاقمند به مباحث روانشناسی .امیدورام با اشتراک گذاری مطالب مفید نقش کوچکی در بهبود زندگی دوستان داشته باشم . شاد و مثبت باشید

حتما ببینید

باورکنید |جملات انگیزشی|راه مثبت

باور کنید

دوستان و همراهان عزیز وب سایت راه مثبت با یکی دیگر از جملات انگیزشی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 13 =